Wznosząca się nad ul. Morską w Chyloni (na wysokości SP nr 10) Góra św. Mikołaja – zwana także Świętą Górą – to miejsce piękne i tajemnicze. To także doskonały punkt widokowy.
W okresie pogańskim góra otoczona była kultem, o czym świadczyć może odnaleziony tam grób z czasów łużyckich. Później, w czasach chrześcijańskich, zasłynęła z objawień św. Mikołaja. W 1770 roku pochodzący z zacnej kaszubskiej rodziny Kurów sołtys Gdyni wzniósł na Świętej Górze kaplicę. Na ołtarzu umieszczono figurę św. Mikołaja. 6 grudnia odbywały się koło niej odpusty. Legenda głosi, że rządzące tymi terenami w czasach reformacji władze luterańskich nie sprzyjały katolickim pielgrzymkom. Choć wielokrotnie próbowały ukryć świętą figurę, ta wciąż wracała na swoje miejsce na ołtarzu w kapliczce. Działo się tak nawet wtedy, gdy świętemu Mikołajowi odcięto nogi.
Góra św. Mikołaja zasłynęła także z cudów i uzdrawiającego źródełka, szczególnie skutecznego w przypadku ślepoty. Ma też unosić się nad nią dobroczynne pole energetyczne. W 1887 roku w Chyloni stanął kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Rozbudowano go w latach 80 XX wieku. To właśnie w tej świątyni znajdować się ma niezwykła figura świętego. W 1996 roku, z inicjatywy mieszkańców dzielnicy, na szczycie Góry stanęły kamienne kapliczki i ławki.
źródło: www.gdyniaturystyczna.pl