Najciekawszymi strukturami przyrodniczymi występującymi tylko w strefie nadmorskiej a także najbardziej naturalnymi miejscami pierwotnymi są klify. Specyficzne warunki siedliskowe spowodowały wykształcenie tu unikalnych fitocenoz z wieloma gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Klify aktywne, w szczególności Klif Redłowski, stanowią cenne, naoczne źródło wiedzy geologicznej. Zarówno klify aktywne jak i martwe posiadają bardzo duże walory krajobrazowe, co może je kwalifikować do ochrony także jako zespoły przyrodniczo - krajobrazowe.
Klif Redłowski inaczej nazywany Klifem Orłowskim, Cyplem Orłowskim lub Orlą Głową to stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni, znajdujący się w granicach dzielnicy Redłowo, a najlepiej dostrzegalny ze znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Orłowo. Zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 m.
Plażę w okolicy klifu pokrywają m.in. otoczaki: skały magmowe i metamorficzne. Na plaży znajdują się również ciemno-brunatne warstwy piasku, które stanowią skupisko minerałów ciężkich.
Klif Orłowski dzieli się na dwie części: martwą – nienarażona na abrazję, mająca postać osuwisk porośniętych roślinnością – ciągnie się do portu w Gdyni oraz aktywną – stroma ściana wysunięta w kierunku morza, narażona na abrazję.
Wzdłuż klifu wiedzie nadmorska trasa spacerowa do Sopotu. Idąc szczytem skarpy można zobaczyć panoramę mierzei helskiej, portu w Gdyni oraz plaży.
źródło: www.gdynia.pl www.wikipedia.org