Ogród Krasińskich znajduje się w dzielnicy Śródmieście, w rejonie Placu Krasińskich oraz ulicy Świętojerskiej, Andersa i Długiej.
Założony w 1676 r. w stylu barokowym, na powierzchni 3,4 hektarów jako cześć założenia pałacowo-ogrodowego. Nazwa ogrodu związana jest z istniejącym pałacem. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy ogród w Warszawie. W 1766 roku został udostępniony publiczności i szybko stał się ulubionym miejscem spacerowym. Był wielokrotnie przebudowywany i aranżowany. W latach 1891 – 1895 został przeprojektowany przez Głównego Ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora i do dnia dzisiejszego zachowuje styl krajobrazowy. Po II wojnie światowej został poszerzony i obecnie zajmuje powierzchnię 11,8 hektarów.
Najstarsze gatunki drzew znajdujące się w parku, a pochodzące z końca XIX – wieku to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski. Do licznych atrakcji Parku zaliczyć można:
- Pałac Krasińskich (znany także jako Pałac Rzeczypospolitej)- Pałac Barokowy – położony od strony wschodniej parku (obecnie własność Biblioteki Narodowej),
- Barokowa brama wejściowa z XVIII wieku - położona od strony ul. Bohaterów Getta (dawniej ul. Nalewki),
- Wzniesienie z kaskadą, będące zapewne pozostałością Wałów Zygmuntowskich (w rejonie ul. Bohaterów Getta),
- Pomnik granic getta (w rejonie ul. Świętojerskiej),
- Pomnik Bohaterów Monte Cassino (w rejonie ul. Andersa),
- Budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym – położony od strony zachodniej parku,
- Kamień upamiętniający jedną z pierwszych potyczek podczas powstania listopadowego (w rejonie ul. Andersa),
- Pozostałości fundamentów Pasażu Simonsa z kamieniem upamiętniającym walczący w ruinach tego budynku batalion "Chrobry I" (w rejonie ul. Bohaterów Getta),
- Okazały klomb na osi pałacu,
- Nowoczesny plac zabaw.
Godziny otwarcia ogrodu: 5:00 - 24:00 w okresie od 1 kwietnia do 31 października
6:00 - 22:00 w okresie od 1 listopada do 31 marca.
źródło: www.zielona.um.warszawa.pl