Granice Cytadeli wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii "Poznań".
Na terenie parku znajdują się dwie placówki muzealne - Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia. Niedaleko pomnika Bohaterów stoi odsłonięty w 1982 r. pomnik marszałka Związku Radzieckiego Wasilija Czujkowa (1900-82) - dowódcy 8 armii gwardii, której oddziały szturmowały w 1945 r. Cytadelę.
Niewiele zachowało się plenerowych kompozycji rzeźbiarskich ustawionych w parku w l. 1968-70. Dawne czasy przypominają m.in. rzeźby "Braterstwo Broni" dłuta Dimitra Sowy z Charkowa i "Saperzy" Jana Jakóba. Stoi też - uroczyście oddany do użytku w 1986 r. - "Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami". Na południowym stoku wzgórza położonych jest kilka cmentarzy.
W 2002 roku, z okazji obchodów 750 lecia lokacji miasta, na terenie parku stanęła instalacja Magdaleny Abakanowicz "Nierozpoznani".
Od kilku lat na terenach Cytadeli w okresie wielkanocnym organizowane są z wielkim rozmachem misteria pasyjne przygotowywane przez poznańską młodzież.
Dla małych i dużych pasjonatów militariów istnieje możliwość odwiedzenia zlokalizowanego na Cytadeli Muzeum Uzbrojenia. Zobaczyć można tam m.in. komplet karabinów, amunicję artyleryjską, zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku. Największy jednak zachwyt budzi plenerowy park sprzętu wojskowego. Na ekspozycji znajduje się kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, kilka samolotów i śmigłowców z okresu powojennego oraz wiele dział i moździerzy różnych typów.
Atrakcje dla dzieci:
Park Cytadela to idealny teren na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Rozległe, bardzo dobrze utrzymane trawniki są idealnym miejscem na organizację rodzinnego pikniku. Na terenie parku znajduje się plac zabaw oraz kawiarenka.
źródło: www.poznan.pl